Zostań Wolontariuszem Stowarzyszenia

Formy zaangażowania

Lokalnie

w miejscu zamieszkania Podopiecznej (Wolontariusz Lokalny)
lub online zarządzając pomocą lokalną (Koordynator Pomocy).

Wsparcie specjalistyczne krótko- 
i długoterminowe

okołoporodowe, prawne, terapeutyczne, inne.

Wewnętrzna struktura organizacji

administracja, IT, marketing, HR, fundraising, szkolenia.

 

Guzik “Dołączam” prowadzi do formularza zgłoszenia swojej osoby jako kandydata na Wolontariusza Stowarzyszenia. 
 Znajdziesz tam pytania dot. obszaru wolontariatu, w który chcesz się zaangażować oraz prośbę o podanie mailowego adresu kontaktowego.

To nie wszystko!
Pomóż nam pomagać, zostań Darczyńcą!

Garść wiedzy na temat Wolontariatu

Lokalna forma pomocy i jej zdalna koordynacja

Wolontariusz Lokalny to osoba, która ma bezpośredni kontakt z Podopieczną. Mieszka w tej samej miejscowości lub w okolicy, spotyka się z nią, towarzyszy jej przez okres ciąży i po porodzie

Wolontariusz Lokalny towarzyszy Podopiecznej Stowarzyszenia w codziennych obowiązkach, w których potrzebuje wsparcia. Może to być pomoc ze zrobieniem zakupów, skompletowaniem wyprawki, opieka nad starszym dzieckiem w czasie jej nieobecności, czy towarzyszenie w wizycie u lekarza. Często nasze Podopieczne potrzebują jednak tego, co doda im sił – rozmowy, zrozumienia, obecności…

Każdy, kto dysponuje wolnym czasem i chce go przeznaczyć na pomoc kobietom w ciąży. Szukamy Wolontariuszy pełnych empatii i zrozumienia, dobrze zorganizowanych oraz aktywnych – potrzeby naszych Podopiecznych bywają różne.

Każdą Podopieczną wspiera dwóch Wolontariuszy Lokalnych, którzy ze sobą współpracują.

To grupa składająca się z Wolontariuszy Lokalnych z danego obszaru Polski np. zespół Wrocław, Katowice, Kraków.
Czekając na Podopieczną z Twojej okolicy możesz angażować się w działania Twojego Zespołu.

Koordynator pomocy to osoba monitorująca wsparcie udzielane Podopiecznej przez Wolontariuszy Lokalnych. Nie ma bezpośredniego kontaktu z kobietą w ciąży, działa zdalnie (online).

Jego rolą jest czuwanie nad tym, aby pomoc konkretnej Podopiecznej była sprawnie zorganizowana i zgodna z zasadami obowiązującymi w Stowarzyszeniu. Koordynator jest „mózgiem” pomocy kobiecie, a jego „rękami” – dwójka Wolontariuszy lokalnych, wspierających Podopieczną na miejscu. Przykładowe zadania koordynatora: spotkania online z Wolontariuszami Lokalnymi, sprawdzenie możliwych form wsparcia (ośrodki pomocy społecznej, władze lokalne), zaplanowanie procesu pomocy, wsparcie w umawianiu wizyt u specjalistów.

Przede wszystkim umiejętności organizacyjne, systematyczność, umiejętność planowania i znajdowania rozwiązań, kreatywność, nieszablonowe myślenie, gospodarność.

Min. 6 miesięcy po przejściu szkolenia. (Oczekujemy, że Wolontariusz, który został Koordynatorem, będzie zaangażowany w to działanie min. 6 miesięcy, ponieważ wyszkolenie Koordynatora wymaga od nas dużego wkładu czasu, wiedzy i doświadczenia).

Równocześnie, ilość czasu przeznaczanego dziennie na koordynowanie pomocy, jest zmienna w zależności od potrzeby Podopiecznej: czasami może to być godzina, a czasami pięć minut dziennie. Początek pomocy bywa intensywniejszy, jej kontynuacja często jest dużo mniej obciążająca czasowo.

Jako Koordynator, to Ty decydujesz, dla ilu Podopiecznych chcesz koordynować pomoc – w zależności od tego, ile masz czasu.

Wypełnić formularz zgłoszeniowy. Następnie, zanim zaczniesz działać jako Koordynator Pomocy, przejdziesz 3-etapowe szkolenie. Na początku w podejmowanych działaniach będzie Ci towarzyszyć ktoś z większym stażem w Dwóch Kreskach i pomoże Ci się wdrożyć.

Bardzo ważne: prosimy o odpowiedzialne decyzje o współpracy. Wyszkolenie Koordynatora wymaga od nas dużo wysiłku i oczekujemy od nowej osoby zaangażowania przynajmniej przez 6 miesięcy.

Wsparcie specjalistyczne krótko- i długoterminowe

Wsparcie udzielane przez osoby z określonymi kompetencjami zawodowymi, świadczone pro bono, np. : porada prawna. Może być krótko- i długoterminowe.

Jest to specjalistyczna pomoc udzielana Podopiecznej tak długo, jak długo korzysta ona ze wsparcia Stowarzyszenia.

Ma miejsce wtedy, gdy sytuacja Podopiecznej nie wymaga wsparcia specjalisty przez długi czas, może ograniczyć się do kilku spotkań.

Specjalistą jest osoba, która posiada kompetencje zawodowe w jednym z obszarów: pomoc okołoporodowa, pomoc prawna, pomoc terapeutyczna oraz inna (pomoc socjalna, pomoc rodzinie).

Do tej grupy zaliczamy specjalistów z zakresu pomocy socjalnej (pracownik socjalny – pracownik MOPS, PCPR), asystent rodziny; pomocy rodzinie: asystent rodziny, doradca rodzinny, doradca zawodowy, mediator, kurator.

Pomoc okołoporodowa polega na długoterminowym wsparciu, udzielaniu porad i specjalistycznej pomocy kobiecie w ciąży, przygotowaniu jej do porodu, towarzyszeniu przy porodzie oraz opiece w połogu. Specjaliści w tej dziedzinie pełnią rolę osób monitorujących przebieg ciąży, wspierających i opiekujących się konkretną pacjentką.

Pomocy okołoporodowej udziela: położna, lekarz ginekolog, doula, doradca laktacyjny, fizjoterapeuta uroginekologiczny.

Pomoc prawna to: wsparcie Podopiecznej (w sprawach z zakresu: prawa pracy, prawa cywilnego, prawa karnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych, rodzinnych) oraz obsługa prawna Stowarzyszenia.

Pomocy prawnej udzielają Wolontariusze-prawnicy, adwokaci, radcy prawni  oraz współpracujące ze Stowarzyszeniem kancelarie prawne lub indywidualni prawnicy.

Pomoc terapeutyczna to profesjonalne wsparcie psychologiczne, które może pomóc w radzeniu sobie z trudnościami życiowymi, emocjonalnymi wyzwaniami i konfliktami.

W Stowarzyszeniu pomocy terapeutycznej udziela psychoterapeuta, psychoterapeuta okołoporodowy, psycholog, interwent kryzysowy.

Wewnętrzna struktura organizacji

Jeśli chcesz dołączyć do Stowarzyszenia jako Wolontariusz, który działa w wewnętrznej strukturze organizacji, podczas uzupełniania formularza zgłoszenia, wybierz obszar w który chcesz się zaangażować. Może to być dział marketingu, IT, fundraising, administracja, szkolenia, HR. Poszczególne zadania są ustalane bezpośrednio na spotkaniach danego działu i rozdzielane na podstawie możliwości Wolontariuszy.

Po kliknięciu w guzik „Dołączam” widniejący w pierwszej sekcji tej strony, przejdź do formularza zgłoszenia swojej osoby jako ochotnika na Wolontariusza. Po wysłaniu formularza, zaczekaj na odpowiedź z naszej strony, powinna wydarzyć się w ciągu kilku najbliższych dni od momentu wysłania zgłoszenia 🙂.

Masz dodatkowe pytania? Napisz do nas na adres: kontakt@dwiekreski.pl

„Ludzie to anioły z jednym skrzydłem

dlatego, aby się wznieść, musimy trzymać się razem…”

M. Konopnicka

 

Wolontariat w Stowarzyszeniu Dwie Kreski to przede wszystkim praca zespołowa. 
Łączymy siły, umiejętności i pomysły, by móc najskuteczniej nieść pomoc.

Image